Scenariusz z realizacji i przebiegu projektu edukacyjnego
Wstęp.
W nauce o człowieku zwraca się uwagę głównie na funkcjonowanie organizmu człowieka jako całości, ukazanie zdrowego żywienia, aktywności fizycznej i innych walorów. Przez cały okres pobierania nauki szkolnej uczeń powinien kształtować troskę o własne zdrowie, o prawidłowe żywienie. Projekt ten dostosowany jest do potrzeb i możliwości uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ełku. Treści projektu są przeplatane słowem, aktywnością ruchową oraz przyrządzaniem i konsumowaniem posiłków ze zdrowej żywności.
Temat ogólny projektu:
"Jaki wpływ ma żywienie na zdrowie i aktywność człowieka"
Cel główny:

·  kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promowanie zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej.
Cele szczegółowe, uczeń:

·  posiada wiedzę na temat wartości różnych produktów spożywczych oraz zawartych w nich składników odżywczych,

·  posiada przekonanie o związku stanu zdrowia i wyglądu z jakością i ilością spożywanych pokarmów, ˇ

·  potrafi ułożyć jadłospis całodzienny dla siebie i członków rodziny, ˇ

·  nabywa umiejętności zdrowego odżywiania, ˇ

·  zna przepisy i potrafi wykonać samodzielnie zdrowe i tanie sałatki, ˇ

·  zna etapy pieczenia chleba na zakwasie, ˇ

·  rozwija umiejętności korzystania z różnych form rekreacji w otoczeniu przyrody, ˇ

·  promuje zdrowie poprzez aktywność ruchową, ˇ

·  zna zagrożenia dla zdrowia związane z nadwagą lub niedowagą, ˇ

·  przelicza wskaŸnik BMI.
Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Każda grupa pracowała według własnego harmonogramu.
Temat I grupy: "Wartości odżywcze produktów: węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i sole mineralne"
Temat II grupy: "Zdrowe i odżywcze potrawy"
Temat III grupy: "Przeliczanie BMI"
Metody:

·  krótkiego wykładu informacyjnego,

·  pokazu,

·  praktycznego działania,

·  aktywizujące
Formy realizacji grupy I:
1. Zapoznanie z tematyką, z celami i treścią projektu. Przydzielenie zadań poszczególnym członkom grupy.
2. Rozdanie uczestnikom broszury pod tytułem: "Recepta na zdrowie"


3. Tworzenie piramidy żywieniowej:


4. Tworzenie tygodniowego jadłospisu
ˇ


Formy realizacji grupy II:
1. Analiza piramidy żywieniowej.
2. Gromadzenie przepisów na sałatki.
3. Przepis na chleb na zakwasie.
4. Opracowanie poradnika na temat: "Jedz smacznie i zdrowo"
5. Zajęcia praktyczne: wykonanie sałatek, pieczenie chleba - degustacja przygotowanych produktów.
Formy realizacji grupy III:
1. Pogadanka na temat zagrożeń wynikających z nadwagi lub niedowagi.
2. Zapotrzebowanie kaloryczne człowieka z uwzględnieniem wieku i płci - samodzielne szukanie informacji w Internecie.
3. Sposoby określania prawidłowej wagi ciała - współczynnik BMI.
4. Samodzielne obliczanie wskaŸnika BMI i analiza tego wskaŸnika.
5. Dyskusja na temat aktywności fizycznej w każdej grupie wiekowej.
6. Propozycja ćwiczeń i zabaw ruchowych po zajęciach lekcyjnych.

Przebieg prezentacji projektu edukacyjnego
Słowo wstępne wygłosiła Pani Danuta Malej - Frąszczak - koordynator projektu na temat jego realizacji i poprosiła o prezentację.

1. Wstęp: zapoznanie dyrekcji, nauczycieli i uczniów Gimnazjum Nr 1 z planem przedstawienia wyników projektu przez opiekuna.
2. Prezentacja "Piramidy żywieniowej" z dokładnym omówieniem poszczególnych produktów umieszczonych na plakacie.
3. Przedstawienie substancji odżywczych: węglowodanów, tłuszczy, białek, witamin i soli mineralnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na ilość i jakość doboru składników.
4. Prezentacja tygodniowego jadłospisu, składającego się z pięciu racji żywieniowych: śniadania, drugiego śniadania, trzydaniowego obiadu, podwieczorka i kolacji.
5. Szczegółowa analiza ankiety przeprowadzonej w II klasie Gimnazjum, dotyczącej świadomego żywienia i jego wpływu na zdrowie z omówieniem wniosków.
6. Rozdanie broszurek pod tytułem: "Co każdy rodzic wiedzieć powinien o żywieniu" oraz "Recepta na zdrowie" uczniom klasy II, nauczycielom i dyrekcji.
7. Omówienie zdrowego żywienia przez grupę II.
8. Poczęstunek upieczonym chlebem na zakwasie uczestników projektu.
9. Rozdanie dyrekcji i uczniom klasy II poradnika wykonanego przez II grupę pt.: "Jedz smacznie i zdrowo".
10. Prezentacja grupy III:

a. omówienie pojęcia BMI,
b. przedstawienie prawidłowego wskaŸnika BMI,
c. omówienie znaczenia aktywności ruchowej na zdrowie każdego człowieka.

11. Podsumowanie prezentacji przez opiekuna i koordynatora projektu edukacyjnego.
12. Wystąpienie Pana Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego.

Czas realizacji projektu: II półrocze roku szkolnego 2010/2011
Czas prezentacji: 13. 05. 2011r.

Miejsce realizacji:
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Ełku.
Zasięg projektu:
Uczniowie II klasy Gimnazjum Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Ełku

Refleksja
W czasie prezentacji projektu edukacyjnego "Jaki wpływ ma żywienie na zdrowie i aktywność człowieka" byli uczniowie Gimnazjum Nr 1, Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego oraz nauczyciele. Przebieg spotkania upłynął w miłej atmosferze. Uczniowie klasy II omawiali realizację projektu. Podczas prezentacji wyświetlane były zdjęcia pracy uczniów w poszczególnych grupach.
Na zakończenie Pan Dyrektor podziękował przede wszystkim uczniom klasy II za realizację i prezentację projektu oraz wszystkim uczestnikom.



Opiekun projektu:
Anna Tondryk - Pukin Ełk 13. 05. 2011r.